Purjetamine

Nii, ka meie purjetamishooaeg on värskelt läbi saanud. Aktiivse Puhkuse meeskonnast kõige enim purjetanud ehk siis Kai, võttis ette viimase tõsise võistlussõidu. Võistlussõidu selleks, et võistlushooaeg väärikalt lõpetada ja kinnistada suvega kogutud oskuseid.

Sihiks oli seatud seekord „Karvalakki” purjetamisvõistlus lähinaabrite juures Soomes.
Reede hommikul sai Kalevi Jahtklubi kailt otsad antud ja reisisihiks mitte Rotterdam vaid lihtsalt Helsingi. Täpsemalt Helsingi piiripunkt – seepärast, et tänapäeva nõuete kohaselt tuleb ennast saabudes ka sellesse riiki hingekirja panna.

Ilm sügise kohta meeletult ilus, väike laine, peaaegu, et soe ja paras tuuletiib (7,5m/s) meid tagant lükkamas.
Logiraamatu esimesed sissekanded: Jaht nimega „Tessa”, väljus Kalevi Jahtklubi kai äärest kell 14.00, suund võetud Helsingi peale. Meeskond: kapten Alar, madrused – Kai, Triinu, Helen, Meelis, Aivar ja Rain. Kokku 7 meeskonnaliiget, mis peaks olema igati paras arv üle lahe purjetamiseks. Muidugi on üle lahe võimalik minna jahiga ka ainult nii: jaht, kapten ja üks meeskonnaliige. Meie valisime seekord nö.tummisema variandi. Plaanis oli ju ikka võistlema ka minna. Tallinna – Helsingi vahepeal nägime vist pea kõiki laevu, mis seda vahet kurseerivad: Nordicuid – mitut sorti, LindaLine jne.

Õhtuks kella 20.13 olime piiripunktis ja 20.30 olime Helsingi südames, ootamas veel meeskonna lisa, madrus Ivarit. Sel hetkel tundus, et olime eesti jahtidest ainukesed. Kuid ei, 15-20 min. pärast ilmus meie kõrvale veel teinegi eesti nimega jaht „Minna”, küll tublisti suurem kui meie armas „Tessa”.

Eestlased on võõral maal teatavasti kõik sõbrad ja ka meie sõbrunesime kõrvalseisva jahi meeskonnaga. Selgus, et nemad ei tulnud võistlema, vaid lihsalt võistlusrada läbi sõitma ja kaasa elama! Väljas hakkas ka naabrite juures juba pimedaks kiskuma aga meil oli vaja jõuda teise sadamasse, kust järgmine hommik lihtsam võistlustulle startida.

Võistlushommik !
Äratus kogu meeskonnale 7.30, soe hommikupudru koos kohustusliku kohviga. Kell 9.00 lubati hr. kapitan Alar kaptenite koosolekule ja kogu ülejäänud meeskond jäi jahti taageldama e. siis sõiduks valmis seadma. Kõik oma ülesanded piinlikult täpselt ära täitnud, kaptenil rada ja rajamärgid teada, andsime otsad kailt.
Jahte tuli starti oluliselt rohkem kui meie kodumaistel võistlustel. Peamiselt küll Soome endi alused. Eesti lipuga jahte lugesime merel kokku 6, pluss fännclabina kaasa sõitev „Minna”. Ilm pisut vihmane, nähtavus mitte just kõige parem ja tuul päris tugev.

Sellise iseloomustusega sügisilmal, põmatas stardipauk (10.30).
Sõit esimese märgi poole. Juhhei, märk sai ära võetud, paut kah tehtud ning nüüd edasi teise märgi poole! Kõik on hästi, tundub, et pole ka kõige viimased, aga see on alles algus!? Selja taga sõitvaid soome jahte vaadates tundub, et neil ei lähe kõik mitte nii libedalt kui tahaks? Ilus sinine „uhkeldamsipuri” e. spinn ei taha neil kuidagi tuult sisse võtta ja uhkustama hakata. Ikka ühte servapidi ja teist serva pidi merevees. Järsku plaks, meie spinn laperdab nii kuis ise tahab.???? Spinnisoot katki ja plokk ka katki. Kõik – meie uhkeldamine selleks korraks läbi! Kurb, aga mis siis ikka, sõita saab ju ka ilma spinnita… Tuul läks aina tugevamaks ja tekkis vajadus vahetada suur genoa (eespuri jahtidel) väiksema vastu. Madrused Ivar ja Kai läksid suure genoga vööri (jahi ninna) võitlema, kui järsku läks ahtris (jahi tagaosa) jubedaks lärmiks. Kell oli sel hetkel 12.15. Kail läksid sõrmed läbi purje ja vööri oli kuulda ainult sõna „AUK”, siis „EI KAKS AUKU”. Soomlaste jaht oli ninapidi vastu meie ahtrit ? ? ? – väike mõttepaus, ruttu ruttu kõik purjed alla, jaht vastu tuult ja mootor käima. Oligi kaks auku „Tessa” ahtris ja meie võistlus seega lõpetatud.

Edasi tulid kindlustus ja tüütu paberimajandus, millest siin ei kirjuta. Aga jälle kogemus juures, et alati ei peagi ise süüdi olema! Lisaks: mis teha ja kuidas käituda kui juhtub õnnetus, kus inimesed osalised, asjaajamised välisriigis ja liiklemine katkise jahiga jpm. veel .

Kogu loo kinnituseks pisut pilte pildigaleriist

pixelstats trackingpixel

Rubriigis: Uudised | 27. okt.. 2006

Eesti Matkaliit