Päikesepaneel – uued võimalused

Päikesepaneel Guide 10 Plus Adventure Kit matkal.

25.märtsist kuni 24.aprillini oli võimalus Nepaalis mägedes ringi matkates testida Matkaspordist laenuks saadud päikesepaneeliseadet Guide 10 Plus Adventure Kit firmalt Goal Zero. Järgnevas kokkuvõttes püüan pisut aparaadi plussidest ja miinustest kirjutada.

Kogu meie matkaseltskonnal oli suur ärevus ja kergendus, et nüüd ei teki enam laadimisega probleeme. Ja tõepoolest- pettuma ei pidanud keegi.

Miks otsustasime raskele mägimatkale kaasa võtta lisakaaluna veel päikesepaneeli? Vastus on lihtne- GPS’i, telefonide ja fotoaparaatide akud vajasid ju pidevalt toidet. Varasemate kogemuste põhjal teadsin, et GPS’i AA akud peavad keskmiselt 1,5 päeva vastu ja kuna meil oli plaanis üle 20 matkapäeva, siis kaasavõetavate  akude hulk oleks olnud päris suur. Samas teadsime veel, et lodgedes ei pruugi igal pool elektrit olla ning tundus ainuõige kasutada mägedes ära looduse poolt pakutavat. Päikesepaneel jäi minu valvsa pilgu ja hoole alla.

Guide 10 Plus Adventure Kit osutus piisavalt kompaktseks ja väikeseks, nii et ma ei märganudki tema olemasolu, kaal 650g. Soliidselt musta ümbrisesse pakituna oli ta kaitstud kotis olevate teiste asjade eest.

Guide 10 Plus Adventure Kit komplekt sisaldab:
– Nomad 7 päikesepaneeli
– 4 AA akut
– AA ja AAA akude laadijat
– kaablit akude laadimiseks
– USB kaablit telefonide ladimiseks

Seadmega on võimalik korraga laadida nelja AA või AAA akut.

 

Päikesepaneeli kasutamine oli väga lihtne, hommikul teele asudes sidusin paneeli seljakoti külge, ühendasin paneeliga vastavalt vajadusele, kas AA akude laadija või mobiiltelefoni. Akude laadija küljel on lüliti ja indikaatorid, mis näitavad mitu % on umbkaudu laetud. Vilkuv punane tuli näitas, et laetud on 0-50%, vilkuv roheline, et laetud on 50-80% ja põlev roheline, et laetud on 80-100%. Sama laadija küljes on ka USB väljund, mille kaudu sai laadida telefoni. Seda võimalust kasutasin näiteks Abu Dhabi lennujaamas, netis surfamiseks ja aja viitmiseks, kui meil tuli mitu tundi lendu oodata.

Kõige mõistlikum koht paneeli hoidmiseks oli seljakoti lakal. Kuid puhkepausile jäädes ei tohtinud ma korrakski unustada, et mul on lakal õrn asi. Samuti ei saanud ma igale poole koheselt väsinuna istuma vajuda, sest vastasel juhul oleksin kriipinud või halvemal juhul lõhkunud paneeli.

Positiivne uudis on see, et päikesega laeb seade väga hästi: neli AA akut on täis 3-4 tunniga ja nutitelefon ca 5 tunniga. See oli seltskonna jaoks ülihea uudis ning pidevalt oldi laadimise järjekorras. Korra sai paneeli ka Kathmandus läbi hotelli akende proovida, ilm oli siis vines, tulemuseks oli see, et nelja AA akut laadis seade terve päev! Meenutuseks, et päikesega laadis sama koguse akusid 3-4 tunniga. Viimasel matkapäeval oli pilves ilm ja pilves ilmaga on seadme efektiivsus nõrk, terve päevaga laadis telefoni akut ainult kuni 25%’ni.

Kokkuvõtteks saan öelda, et meie matkal seade töötas ja sellest oli kõvasti abi, kuna päikest oli piisavalt. Kasutasime paneeli telefonide, GPS’i ja fotoaparaatide akude laadimiseks.

Meie matkaseltskonna nimel edastan tänud Matkaspordile, kes tegi võimalikuks piiluda päikesepaneeli imelisse maailma ja kasutada selle pisikese aparatuuri võimsust oma huvides.

Kõigile, kes kavatsevad osta Guide 10 Plus Adventure Kiti päikesepaneeli soovitan soojalt, aga arvestama peab, et päiksega õigustab seade ennast väga hästi, pilves ilmaga jääb natuke nõrgaks.

Toote koduleht: http://www.goalzero.com/shop/p/79/Guide-10-Plus-Adventure-Kit/8:1/

pixelstats trackingpixel

Rubriigis: Uudised,Toimunud matkad | 6. mai. 2013

Eesti Matkaliit