1-3.05.2009 süstadega Võhandu jõel

30. aprilli õhtul asus Tallinnast Lõuna-Eesti poole teele 10 inimest, kes kavatsesid aasta parima luualennuperioodi veeta hoopis süstadel. Plaanis oli alustada Sulbilt, sõita mööda Pühajõge (mõnel kaardil ka Võhandu jõgi) Vagula järveni, seejärel üle järve ja Võhandu jõge mööda edasi, läbi Eesti ilusaimate kärestike kuni Leevakuni. Aega selleks matkaks oli 2 täispäeva ja kolmanda päeva esimene pool. Sõiduvahenditeks olid kuus süsta: 4 kahest ja 2 ühest.

Vohandu 09 009.jpgVohandu 09 012.jpgOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pühajõgi osutus oodatust ebasõbralikumaks. Esimesed kolm kilomeetrit oli keegi hea inimene reisinud jõel koos mootorsaega, kuid peale kolmandat kilomeetrit algasid võimlemisharjutused vahendiga (st süstaga): limbo tüvede ja okste alt; süst tüvede alt, ise üle; ise koos süstaga üle tüvede; koos süstaga kaldalt; raginal läbi okste jne. Jõgi röövis meie grupilt kahed prillid ja ühe mütsi ning sinna jäi ka suur osa meie jõuvarudest, kahel paatkonnal õnnestus Osula lähistel joast alla sõites ka ümber minna. Õhtuks olime suutnud läbida vaid 16 kilomeetrit ning see tähendas, et olime oma plaanist kõvasti maha jäänud. Optimistlik plaan nägi ette, et jõuame Vagula järvest üle, Võru lähedale. Tegelikult jäime mudastena ja nördinutena laagrisse Sõmerpalu juurde.

Vohandu 09 032.jpgVohandu 09 033.jpgOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Järgmisel hommikul laotasime oma hilbud kuuseokstele ja mätastele kuivama ning paari tunni pärast olime valmis taas teele asuma. Ilm oli imeilus ning optimism hakkas tagasi tulema. Esialgu jätkus rännak taas eelmise päeva stiilis. Kui lagendikele jõudsime, ei julgenud kohe rõõmustada, pigem tekkis kahtlus, et lage maa tähendab, et kõik puud on jõkke langenud. Õnneks see siiski nii ei olnud ja lõunasöögi sõime Võru külje all. Pealelõunal sõitsime mööda laia ja peaaegu sirget jõge, mis peagi üsna igavaks muutus. Nii mõnedki hakkasid taga igatsema eelmise päeva õudusi ja limbotasid iga võimaliku oksa ja põõsa juures. Õhtuks jõudsime juba tunduvalt ilusamatesse paikadesse, jõgi vulises punakate liivakiviseinte vahel. Ööbima jäime Leevi puhkekohta, päevaga olime läbinud 31,3 kilomeetrit.

Vohandu 09 085.jpgOLYMPUS DIGITAL CAMERA         OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolmandal hommikul asusime toimetama varem, et oma plaanitud lõpp-punkti jõuda. Selle päeva teekond oli kõige põnevam, kuna läbida tuli kärestikuline lõik. Üllataval kombel ei õnnestunud seal mitte ühelgi süstal umber minna, kuigi võimalusi oli ohtralt. Kahjuks oli kella poole kaheks selge, et päris planeeritud lõpp-punkti me ei jõua, viis kilomeetrit jääb Leevakust puudu. Tellisime endale “päästemeeskonna” kella kolmeks vastu Võuküla silla juurde. Päevateekonnaks kujunes 25,5 km. Niisiis, seekord võitis jõgi ja seis on 1:0 jõe kasuks. Ehk õnnestub mõnel teisel korral seis viigistada!

Vohandu 09 149.jpgVohandu 09 152.jpgVohandu 09 203.jpg

Matkal osalesid:

Ain Polma
Antti Loks
Raivo Plumer
Merike Kivistik
Mart Kivistik
Lennart Kivistik
Tambet Masik
Ranno Maripuu
Tõnu Maripuu
Velda Buldas

Teksti koostas: Velda Buldas

Kõiki pilte saada vaadata siit.

pixelstats trackingpixel

Rubriigis: Uudised,Toimunud matkad | 7. mai. 2009

Eesti Matkaliit